Blog
Dôvody prečo sa v noci budíte
Sú dve hodiny ráno a vy sa nervózne prevaľujete v posteli zo strany na stranu a nie a nie zaspať. Čo je za tým a ako sa ďalšej prebdenej noci vyhnúť?
“Zvyšuje sa riziko srdcových chorôb, znižuje sa obranyschopnosť organizmu, objavujú sa bolesti hlavy, zlá nálada, úzkosť, depresia alebo únava. Môže tiež vzniknúť závislosť na liekoch či stimulujúcich prostriedkoch,
”
"Nikto nespí celú noc", a považuje sa za normálne sa za noc prebudiť aj štyrikrát až šesťkrát. Deje sa tak už od doby, kedy ľudstvo žilo v jaskyniach a človek sa v noci často budil, aby skontroloval svoje okolie a uistil sa, že mu nehrozí nebezpečenstvo napríklad od tigra. Potom zase upokojený zaspal. No dôležité je aby sme boli schopní vrátiť sa bez problémov do spánku. Ak sa vám nedarí po nočnom prebudení zase zaspať, možno za to môže jeden z týchto zlodejov spánku, ktorý bráni vášmu nočnému odpočinku.
Ste prehriati
Možno ste na to už prišli sami a odborníci z National Sleep Foundation to len potvrdili - teplo v spálni môže sťažiť zaspávanie a spôsobovať časté prebúdzanie v noci. Doktor Marc Leavey z Mercy Medical Center v Baltimore uviedol, že teplota izby, oblečenie do postele, prestieradlo alebo perina, to všetko hrá veľkú úlohu v udržaní tej správnej teploty vhodné pre spanie. Ideálna teplota v spálni pre kvalitný spánok pohybuje v rozmedzí od 16 do 18 °C.
Večerné surfovanie na internete
Ak do vašej predspánkovej rutiny patrí kontrolovanie správ na facebooku či prezeranie si fotografií na Instagrame, môžete zaznamenať problémy so spánkom. Vystavenie očí svetlu počas večera zabraňuje telu vytvárať spánkový hormón melatonín. Elektronické prístroje, ako sú tablety či smartfóny, patria medzi rušiteľov spánku, pretože vyžarujú svetlo veľmi blízko našej tváre. Podľa vedcov je pre spánok najproblémovejšie modré svetlo, ktoré vychádza zo smartfónov.
Váš večerný pohárik
Je pravda, že pohár vína alebo vášho obľúbeného alkoholu na dobrú noc môže privodiť ospalosť a vy tak ľahšie zaspíte. Bohužiaľ spánok bude alkoholom narušený a vy sa budete v noci prebúdzať. Lebo veľa alkoholu zaťaží pečeň rovnako ako prejedenie. Navyše alkohol narušuje kvalitu spánku, pretože telo odbúrava etanol. Pred spaním je tiež nutné vyvarovať sa povzbudzujúcich prostriedkov ako je káva, čaj a tiež niektorých liekov vrátane vitamínov.
Stres
Či už ide o problémy v práci, ťažkosti s dieťaťom alebo v partnerskom vzťahu, stres vás môže okrádať o kvalitný spánok. Psychologička Lekeisha A. Sumner z University of California v Los Angeles uviedla, že pri problémoch so spánkom, vrátane častého prebúdzania kvôli stresu, pomáhajú antistresové prostriedky ako sú meditácie alebo progresívna relaxácia. Tieto techniky môžu podľa Sumner pomôcť prestať myslieť na starosti a zlepšiť náladu, čo pomôže k lepšiemu a neprerušovanému spánku. Sumner tiež podotkla, že aj keď niektorým ľuďom môžu meditácie alebo jogínske cvičenia pri strese pomôcť, ľudia s vážnejšími problémami so spánkom by mali zvážiť psychoterapiu.